Apr 4, 2012
Jack Fruiti müüja Nansanas |
Meie kodu lähedane Uganda |
Kampala Road - moodne Kampala |
Kohviku edendamisest....
Minu igapäevane töö Ugandas ei erine seni kuigi palju sellest, mida tegin Eestis kohviku käivitamiseks valmistudes. Teisisõnu mööduvad päevad erinevate inimestega kohtudes ning nende arvamusi kogudes. Ehkki mõistan, et vestlustest sünnib ükskord tõde, siis tuleb tunnistada, et tahaks juba kulbi kätte võtta ja kokkama hakata, mitte enam sellest rääkida, rääkida ja rääkida. Õnneks on mul õnnestunud kohtuda väga mõnusate inimestega ning siiski ka uusi mõtteid üles noppida.
Nagu eelmises postituses pisut vihjasin, siis praegu olen enda jaoks peamiselt välja selgitamas kaht küsimust:
- Kes peaksid olema kohviku kliendid?
- Mis sorti koha on võimalik olemasoleva rahaga avada?
Kahjuks olen Ugandasse saabumisest saadik kuulnud üsna palju arvamust, et keskmine ugandalane peab puudega inimest ebaõnne toojaks – kohati lausa sel määral, et puudega inimest ei julgeta isegi mitte puudutada, kartes, et halb needus võib enda järglastelegi külge hakata. Samas on antud ka lootust, et rikkamad ja haritud kohalikud on muutumas ühiskonna valukohtade suhtes tundlikumaks ning sooviksid lausa oma panusegi anda. Selle põhjal tundub, et oleks liialt optimistlik suunata kohvikut keskmisele ugandalasele, sest nõnda ei pruugi olla kedagi, kes üle kohviku ukseläve astuks ning isemajandav kohvik jääks vaid unistuseks. Kokkuvõttes kaldun seega praegu uskuma, et mõistlik oleks siiski suunata teenus rikkamatele kohalikele ja kohalikele välismaalastele. Nii nagu alguses plaanitud oligi.
Kohviku finantsilise võimekuse väljaselgitamiseks käin tehnikapoodides ja toidunõude riiulite vahel ringi pastaka ja paberiga ning pärin siit ja sealt palju kellelegi palka makstakse, kui suuri rendihindu nõutakse, kirjutan ümber kohvikute menüüsid jne jne. Täna kohtusin Ugandas äri ajavate hollandlastega, Sanderi ja Henrikuga, kes pakkusid välja mõtte alustada kohvikuga nende Kampalast väljas asuvas külalistemajas. Sõidame pühapäeval seda kohta vaatama. Järgmine nädal saan tuua välja juba konkreetsemalt selle mõtte plussid ja miinused ning ehk juba ka mõned fotod lisada.
Niipalju praeguseks, homme aga haaran jälle telefoni, et pärida: „Can we schedule a meeting?“
My daily work in Uganda is so far not very different from what I did back home: I am scheduling meetings with people, discussing the idea of the project and collecting different suggestions, tips etc. Although I am getting impatient to start actual work and stop talking, I have met interesting people and picked up some fruitful thoughts.
I am mostly trying to find answers to the following questions:
- Who are going to be the customers?
- What kind of place I could open with the budget I have?
Unfortunately I have heard too much of the prejudice regular Ugandans have about disabled people – the latter are believed to bring bad luck, so that in extreme cases people even avoid physical contact with the handicapped. However, educated and richer Ugandans are told to be more open. Therefore, it seems reasonable to target the cafè to international community and richer Ugandans...
Today I also met with two Dutchmen, Sander and Henrik, who suggested starting the cafè at their guesthouse out of Kampala. I´ll go and have a look at the place on Sunday. So, I´ll write more of the advantages and disadvantages of this idea next week. Hopefully can even add some photosJ
Mõni toit võiks ikka eestikeelse nimega olla, nt „tundmatu looma filee“ või „kana, kes ei jõudnud üle tee“.
(y) stay focused